Scroll to top

Obeť

2022, SK, CZ, DE, 91 minút, dráma, MP 15

Irina je slobodná matka z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku. Obeť je príbehom matky, ktorá sa domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom. V záujme ochrany rodiny a hľadania pravdy musí nakoniec učiniť osudové rozhodnutie.

Obsadenie: Vita Smachelyuk, Gleb Kuchuk, Alena Mihulová, Claudia Dudová, Gabriela Míčová, Inna Zhulina, Igor Chmela, Viktor Zavadil
Réžia: Michal Blaško
Scenár: Jakub Medvecký
DOP: Adam Mach
Strih: Petr Hasalík
Výprava: Stella Šonková
Kostýmy: Erika Gadus
Make-up: Lenka Nosková
Koproducenti: Saar Yogev, Naomi Levari, Michael Reuter
Producenti: Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková

PRESS KIT SK

PRESS KIT ENG

Účasť na festivaloch

La Biennale di Venezia
section Orizzonti

Toronto International Film Festival
Contemporary World Cinema

Účasť na pitchingoch, koprodukčných fórach a marketoch

Cinéfondation – L’Atelier
72nd edition Cannes International Film festival

When East Meets West
30th Trieste Film Festival

Connecting Cottbus
28th FilmFestival Cottbus

Karlovy Vary IFF 2021
Works in Progress

Fotogaléria

Režisér o filme

Obe dejové línie – na jednej strane vzťah matka-syn a jednotlivec-spoločnosť na strane druhej – sú intímne prepojené a neustále sa prelínajú a navzájom ovplyvňujú. Mojím cieľom bolo prostredníctvom Irininho emočného portrétu obnažiť podstatu stredoeurópskej spoločnosti, pre ktorú je situácia hlavnej hrdinky príležitosťou ukázať svoju nenávisť a legitimizovať ju. Leitmotívom filmu je manipulácia, ktorá je v príbehu neustále prítomná naprieč sociálnymi vrstvami. Skutočnosť, že Irina a Igor sú Ukrajinci, a patria teda k jednej z najpočetnejších menšín v Českej republike, ktorá i napriek tomu nie je majoritou úplne prijatá, dodáva hlavným postavám jedinečnú optiku.

Fotogaléria / z natáčania

Producenti

Koproducenti

Sales

Distribútor SK

Realizáciu
finančne podporil

Film finančne
podporili